O každé jízdní kolo je potřeba pečovat."Čistota - půl zdraví" toto platí i u jízdních kol. Je lhostejné, jedná-li se o kolo za 5 nebo za 50 tisíc. Používání čistících, mazacích a konzervačních přípravků přispěje nejen k bezproblémovému chodu všech komponentů, ale v neposlední řadě i k jejich mnohem delší životnosti.

Čištění

Čištění kola je důležitou součástí pravidelné údržby. Špína a prach poškozují zejména pohyblivé části kola: řetěz, ráfky, pastorky, přehazovačku a přesmykač. Kolo po každé jízdě v blátivém terénu vyčistěte.

K čištění kola nepoužívejte vysokotlaké čističky. Vysoký tlak vody může zasáhnout ložiska a vymýt z nich vazelínu nebo je naopak znečistit.

Vždy je nejlepší ruční mytí kola. Největší bláto a špínu opláchněte hadicí, poté kolo očistěte jemným kartáčem namočeným v teplé mýdlové vodě. Řetěz, pastorky, převodníky, přehazovačku a přesmykač odmastěte vhodným přípravkem. Špinavá a špatně přístupná místa vyčistěte kartáčkem. Nakonec spláchněte zbytky nečistot. Před opětovným namazáním nechte řetěz a ostatní části oschnout. Pro čištění řetězu je nejlepší použít speciální pračku na řetěz.

Nikdy neodstraňujte špínu bez předchozího navlhčení kola vodou, můžete odřít lak rámu a povrch komponentů.

Mazání

Při mazání věnujte pozornost všem pohybujícím se částem kola, zejména řetězu. K mazání používejte přípravky určené pro jízdní kola. Po aplikaci maziva chvíli počkejte, aby mohlo mazivo důkladně proniknout do řetězu. Přebytečné mazivo odstraňte.

Při mazání přesmykače a přehazovačky dávejte pozor, abyste mazacího prostředku nenanesli příliš mnoho. Přebytečné mazivo způsobuje usazování špíny a prachu.

Dávejte pozor, aby se mazací prostředky nedostaly na pláště, ráfky, brzdové špalíky nebo kotouče kotoučových brzd. Je také vhodné občas namazat čepy brzdových pák a čelistí.

Namazání lanek, bowdenů, nábojů, hlavového složení, středového složení a pedálů svěřte odbornému servisu. Tyto části se musí rozebrat, vyčistit, znovu sestavit a seřídit.

Skladování
 
Kolo chraňte před povětrnostními vlivy. Déšť a sníh můžou způsobit korozi kola, UV záření vyblednutí laku nebo poškození jakýchkoliv gumových nebo plastových částí kola. Před dlouhodobým skladováním kolo vyčistěte, namažte a na rám naneste vhodný ochranný přípravek. Kolo skladujte zavěšené s plášti nahuštěnými na poloviční tlak. Pokud nelze kolo pověsit,tak je potřeba pláště občas dofoukat.

Prověřená společnost